[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1423: Undefined index: icq_status_img
forum.fotografuj.pl | Zobacz temat - stabilizacja obrazu w canon ps sx130is

Widok do druku

Forum dysusyjne

stabilizacja obrazu w canon ps sx130is

Dyskusje dotyczące kompaktowych aparatów cyfrowych, podzielone według marek producentów sprzętu.

stabilizacja obrazu w canon ps sx130is

Nowy postmazone | sob 25.02.2012, 21:14

Kolezanki i koledzy szukam odpowiedzi na pytanie dotyczące stabilizacji (optyczna w tym modelu).A mianowicie czy to normalne ze zdjęcia robione w automacie przy włączonej stabilizacji obrazu mogą wyjść zamazane.Właściwie jezeli nie rusze zoomu to jest powiedziałbym ok ale jezeli zrobię delikatne zblizenie aparat zachowuje się tak jak gdyby stabilizacji obrazu nie miał dodam że dramat jest kiedy robię fotki bez lamy.Sytuacja diametralnie zmienia się kiedy podnisę lampę wtedy zdjęcia są ok (w 99-ciu proc.).Aparat juz raz był w serwisie w związku z tą nieszczęsną stabilizacją. W karcie naprawy napisano "Pełne ustawienie.Produkt sprawdzany na wszelkie zgłaszane usterki.Sprawdzenie funkcji" I co i dalej nic.A moze jestem po prostu przewrażliwiony jako amator?
mazone

Na forum od: 25.02.2012
Ostatnio na forum: 29.02.2012

Re: stabilizacja obrazu w canon ps sx130is

Nowy postJJ79 | sob 25.02.2012, 22:15

Wydaje mi się, że to normalne. Jeśli nie będzie dobrego światła, a Ty skorzystasz z zoomu stabilizacja nie będzie ratunkiem dla Twojego zdjęcie. Im większy zoom tym mniejsze drgnięcie może zniszczyć zdjęcie. Polecałbym korzystać z jakiegoś statywu lub stałego podłoża dla aparatu. Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem Twój problem, bo taki sam miewałem :)
Pozdrawiam
JJ79

Na forum od: 25.09.2009
Ostatnio na forum: 03.08.2012
..bo amator też może być fotografem..

Nowy postmazone | pon 27.02.2012, 10:44

Dzięki za podpowiedź. Mam już pewność że z aparatem wszystko jest ok.
Pozdrawiam.
mazone

Nowy postBezkrwawy łowca | wto 28.02.2012, 21:46

Cześć.
Jestem co prawda posiadaczem lustrzanki i kompaktami raczej nie fotografuję.Jednak w sprawie stabilizacji to nie jest istotne czy kompakt to czy lustro.Ja mam stabilizację optyczną w obiektywie.Producent sugeruje,że działa najlepiej przy czasach krótszych do 3EV.Na pewno znasz starą zasadę jeszcze z analoga,że ostre zdjęcie można zrobić z ręki przy czasie równym lub krótszym od ogniskowej używanego obiektywu.Stabilizacja pozwala odejść od tej zasady ale w pewnych granicach.
Jeżeli czas migawki będzie zbyt długi,to stabilizacja nie zadziała efektywnie i fotka jest nieostra.Dlatego jak wyżej kolega/koleżanka pisał/pisała najpewniejszy jest statyw.
Stabilizacja,o czym wielu zapomina,działa po pewnej chwili od wciśnięcia spustu migawki który ją aktywuje.Czasem trwa to 1lub nawet 2 sek.Aparat musi poznać charakter drgań żeby mógł efektywnie je tłumić a to chwilkę musi potrwać.To kolejny powód że fotka może wyjść nieostra.
Trzecią sprawą jest równie często niezauważany fakt związany z jej działaniem.Stabilizacja działa na drgania/ruch aparatu ale nie stabilizuje poruszającego się w kadrze obiektu!! Wielu niestety o tym zapomina.Poruszającego się obiektu nie zatrzyma ani statyw ( no chyba że go tym statywem walniesz i oszołomisz) ani żadna stabilizacja! To zależy od migawki albo właśnie od krótkiego błysku flesza.W twoim wypadku przy trybie Auto to błysk flesza powodował,że fotka wychodziła ostra a kiedy go nie było zapewne zbyt długi czas dla stabilizacji powodował rozmazanie.Przykładowo z mojego podwórka, przy obiektywie 85mm powinienem użyć czasu 1/125s lub krócej bez stabilizacji.Przy mojej działającej w zakresie 3stopni EV przy 85mm mogę wybrać maksymalnie 1/15s.Jeśli chciałbym zejść poniżej tego czasu to tylko ze statywem.Musisz więc sobie sprawdzić w jakim zakresie producent twego aparatu sugeruje poprawne działanie stabilizacji i tego się trzymać.Dużo tego tu Ci naskrobałem ale może pomogę tym "referatem" żeby fotki wychodziły ostre. :D
Bezkrwawy łowca

Na forum od: 28.02.2012
Ostatnio na forum: 28.02.2012

Nowy postmazone | śro 29.02.2012, 11:16

Faktycznie referat, jednak pouczający. Wielkie dzięki.
mazone

Kto jest na forum

Na Forum jest 1 użytkownik: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (556) było obecnych: wto 23.08.2016, 13:49

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

TWOJE UPRAWNIENIA