[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1423: Undefined index: icq_status_img
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1423: Undefined index: icq_status_img
forum.fotografuj.pl | Zobacz temat - MATÓWKA

Widok do druku

Forum dysusyjne

MATÓWKA

Dyskusje dotyczące różnych technik wykonywania zdjęć, porady użytkowników.

MATÓWKA

Nowy postJJ79 | pią 02.10.2009, 14:39

Gdy zaczynałem swoją przygodę z fotografią słyszałem nazwę MATÓWKA wiele razy i nie wiedziałem o czym tak naprawdę mowa. Wszedłem na wiki i znalazłem takie informacje na ten temat:

Matówka - zmatowiona mechanicznie lub chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz służący do ustawienia ostrości. Jest wykonana na szybie, lub dolnej powierzchni pryzmatu pentagonalnego. Dla ułatwienia pracy jest dodatkowo wyposażona w lupę (soczewkę Fresnela), mikroraster, lub kliny.

* W aparatach studyjnych po ustawieniu ostrości matówka zastępowana jest ręcznie kasetą z filmem.
* W lustrzance jednoobiektywowej po ustawieniu ostrości matówkę zasłania lustro.
* W lustrzance dwuobiektywowej obraz stale pada na matówkę przez dodatkowy obiektyw.

Całość na WIKIPEDIA.PL

Do dziś zastanawiam się, czy to ją porysowałem :oops: ?? :) Próbowałem raz za pomocą gruszki wyczyścić od środka paprochy, które widziałem :) jak się ją wymienia ??
JJ79

Na forum od: 25.09.2009
Ostatnio na forum: 03.08.2012
..bo amator też może być fotografem..

Re: MATÓWKA

Nowy postllameth | pon 05.10.2009, 6:41

JJ79 napisał(a):Do dziś zastanawiam się, czy to ją porysowałem :oops: ?? :) Próbowałem raz za pomocą gruszki wyczyścić od środka paprochy, które widziałem :) jak się ją wymienia ??

Kwestia wymiany matówki zależy w dużej mierze od konstrukcji aparatu. W tanich lustrzankach formalnie możliwa jest tylko w serwisie. Mniej lub bardziej profesjonalne modele mają często wymienne matówki (jest ich wówczas kilka rodzajów). Zwykle różnica polega na komforcie wymiany - firma KatzEye produkuje różnorakie matówki do większości "niewymiennych" modeli lustrzanek cyfrowych (problemy sprawiają tylko niektóre aparaty Kodaka i Olympusa), a procedurę wymiany można na obrazkach obejrzeć tu:
http://www.katzeyeoptics.com/page--Focu ... uides.html

Czy ją porysowałeś? Odpowiedź jest czysto organoleptyczna: jeśli widzisz w wizjerze rysy, to tak. Ja z paprochami na matówce pogodziłem się dawno, jako że na jakość zdjęć nie mają żadnego wpływu.
llameth

Na forum od: 12.08.2009
Ostatnio na forum: 27.07.2010

Matowka - Focusing Screen

Nowy postMPP | sob 10.10.2009, 11:14

Matowka - Focusing Screen
matówka, fot. szklana płytka (lub soczewka płasko-wypukła) o matowej powierzchni płaskiej, na której obiektyw aparatu fot. tworzy obraz rzeczywisty; służy do określania pola widzenia obiektywu oraz oceny kompozycji i kontrolowania ostrości obrazu.
(encyklopedia.pwn.pl)

Image

Lustrzanka jednoobiektywowa
1 Obiektyw
2 Zwierciadło w dolnej pozycji (obraz widoczny w wizjerze)
3 Migawka
4 Błona światłoczuła lub Matryca CCD
5 Matówka lub zwierciadło w górnej pozycji (w momencie naciśnięcia spustu)
6 Soczewka skupiająca
7 Pryzmat pentagonalny lub pentagonalny układ zwierciadeł
8 Wizjer
(en.wikipedia.org)

jak wymatowac w eos450d
http://www.focusingscreen.com/work/450den.htm

MOJE DOSWIADCZENIA
wpadl mi dosyc spory paproch na matowke i nie moglem sie przyzwyczaic, kupilem specjalny patyczek do czyszczenie lecz nie bylem delikatny i porysowalem ja - wynik wymiana
w zagrnicznym serwisie 50e (2 tygodnie czekalem na nawa i 20 minut wymiana w sklepie)
w UK w serwisie Canon koszt 150e (na 6 tygodni zabieraja aparat)
w PL C.S.I. FOTO I VIDEO ul.Żytnia 15 01-014 Warszawa powiedziano mi 180PLN+koszta wysylki
MPP

Na forum od: 09.10.2009
Ostatnio na forum: 20.10.2010
http://mrowisko.org http://mpp12.com

Doświadczenie jest produktem rozumu.

Canon EOS 450D, Tokina AT-X 116 Pro DX 11-16 mm f/2.8, Canon EF 24-105 f/4L IS USM, BG-E5, Metz 58 AF-1, Vanguard Alta 233AP, NaneuPro K4L, Kata 3N1-30

Nowy postJJ79 | sob 10.10.2009, 21:13

W trzecim tygodniu posiadania EOSa 450D kupiłem nowe szkło .. pojechałem testować ... zmieniałem szkła kilkakrotnie no i .. paprochy :) Strasznie mnie to złościło więc zakupiłem zestaw czyszczący, patyczkiem nie porysowałem ale nie usunąłem paprocha .. więc wykorzystałem gruszkę ... no i wpychałem ją pod matówkę .. i wpychałem no i porysowałem .. mam ryskę .. Przyjaciel poinformował mnie, że miał ten sam problem jest w Irlandii i wymieniono mu na miejscu za 50 jurków :) W Polsce kosztuje to podobno mniej więcej tyle samo.
Dziękuję za odpowiedź i rady :)
JJ79

Na forum od: 25.09.2009
Ostatnio na forum: 03.08.2012
..bo amator też może być fotografem..

Nowy postpiotr | pon 12.10.2009, 22:47

Szukam matówki do ręcznego nastawiania ostrości ( z klinem lub rastrem) do Canona 5D, mam już matówkę od Canona do precyzyjnego nastawiania ostrości Eg-S ale nie sprawdza się tak dobrze szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych i w nocy. Za wszelkie wiadomości o producentach niezależnych będę wdzięczny :)
piotr

Na forum od: 27.09.2009
Ostatnio na forum: 26.01.2010

Nowy postchal3oye | sob 21.12.2013, 8:09

Mniej lub bardziej profesjonalne modele mają często wymienne matówki (jest ich wówczas kilka rodzajów). Zwykle różnica polega na komforcie wymiany - firma KatzEye produkuje różnorakie matówki do większości "niewymiennych" modeli lustrzanek cyfrowych (problemy sprawiają tylko niektóre aparaty Kodaka i Olympusa), a procedurę wymiany można na obrazkach obejrzeć tu:
chal3oye

Na forum od: 20.12.2013
Ostatnio na forum: 16.08.2014

Nowy postfotorun | pią 25.07.2014, 23:21

Myślałem o matówce i tak teraz szperam w internecie, szukając opinii w tym temacie. Szczerze mówiąc, to nigdzie się ta strona nie pojawiała
fotorun

Na forum od: 25.07.2014
Ostatnio na forum: 09.10.2019

Nowy postjagras | czw 24.09.2015, 11:28

Bardzo dziękuję za przydatne mi informacje i wskazówki. Pełen podziw...
jagras

Na forum od: 23.09.2015
Ostatnio na forum: 22.07.2019

Nowy postMontrix | śro 14.10.2015, 14:51

Ja również dziękuję. Podpinam się do powyższego postu. Tyle wiedzy co tu zdobyłem to chyba nigdzie indziej mi się nie udało.
Montrix

Na forum od: 14.10.2015
Ostatnio na forum: 14.10.2015

Nowy postLakgrits | pią 22.01.2016, 13:56

Warto sobie ogarnąć taką matówkę ja raz byłem nawet na kursie o tym i też mówili że to tak się robi.
Lakgrits

Na forum od: 22.01.2016
Ostatnio na forum: 22.01.2016

Kto jest na forum

Na Forum jest 1 użytkownik: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (556) było obecnych: wto 23.08.2016, 13:49

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

TWOJE UPRAWNIENIA