Widok do druku

Forum dysusyjne

Obróbka zdjęć - czy to jeszcze fotografia

Dyskusje dotyczące sposobów edycji obrazu i pracy z programami graficznymi.

Re: Obróbka zdjęć - czy to jeszcze fotografia

Nowy postBritney93 | śro 01.07.2015, 20:58

obróbka zdjęć to jak najbardziej fotografia i wymaga dużych umiejętności, lubię jak zdjęcia są naturalne, a nie wyretuszowane maksymalnie, mogą mieć nawet nieduże skazy ;) ale wiem też, że wielu osobom podoba się właśnie taki totalny, moim zdaniem przesadzony retusz - jak na okładkę czasopisma o urodzie i modzie
Britney93

Na forum od: 29.07.2014
Ostatnio na forum: 01.07.2015

Nowy postSebastianPL1757 | sob 18.07.2015, 14:02

Jasne, że odpowiedź brzmi tak, żeby zdjęcie miało urok i czar niezwykły, a nieraz wręcz wyraz magiczny musi być przeprowadzona obróbka.
SebastianPL1757

Ostatnio na forum: 18.07.2015

Nowy postscrox | czw 23.07.2015, 10:15

Jak najbardziej.. jedno wiąże się z drugim. ;)
scrox

Na forum od: 22.07.2015
Ostatnio na forum: 23.07.2015

Nowy postOretha1232 | pon 10.08.2015, 13:51

zależy ja ta obróbka zdjęć. Bo ja widzę czasami jak są zdjęcia przerobione czy to w gazetach czy czasami nawet na portalach społecznościowych to aż trudno uwierzyć że osoba na żywo to ta sama co na zdjęciach. tego nie popieram.
Oretha1232

Ostatnio na forum: 10.08.2015

Nowy postmagdziak | czw 24.09.2015, 17:33

Ja dla mnie drobne zmiany - naświetlenia czy kontrastu to jeszcze fotografia. Drobne.
Im więcej poprawki w zdjęciach tym bardziej, jak dla mnie, jest to idealizowanie fotografii.

Wolę, gdy zdjęcie przedstawia coś co mogę zobaczyć w rzeczywistości. Strefy marzeń i tworów myśli lepiej pozostawić dla innych sfer ;)
magdziak

Na forum od: 17.09.2015
Ostatnio na forum: 04.11.2015

Nowy postkamillo270 | śro 11.11.2015, 17:23

magdziak napisał(a):Ja dla mnie drobne zmiany - naświetlenia czy kontrastu to jeszcze fotografia. Drobne.
Im więcej poprawki w zdjęciach tym bardziej, jak dla mnie, jest to idealizowanie fotografii.

Wolę, gdy zdjęcie przedstawia coś co mogę zobaczyć w rzeczywistości. Strefy marzeń i tworów myśli lepiej pozostawić dla innych sfer ;)

Trudno określić granicę pomiędzy fotografią a grafiką. W szczególności teraz, gdy obróbka jest tak prosta.
kamillo270

Na forum od: 17.02.2015
Ostatnio na forum: 30.11.2016
Miejscowość: Toruń Białystok Warszawa
www.studio-progresiv.pl -fotografia ślubna:) Moje zmagania w branży fotografii ślubnej.
Porady dla fotografów i fotografów ślubnych -porady dla fotografujących, zapraszam na mojego bloga!

Nowy postHeniek | czw 12.11.2015, 21:48

Profesjonalny fotograf musi znać biegle programy graficzne służące do obróbki zdjęć. Oczywiście nie musi znać wszystkich opcji, ale te, które są najczęściej wykorzystywane do modyfikowania zdjęć powinien mieć w małym palcu. Prawda jest taka, że poprzez edycje można z danego zdjęcia wycisnąć naprawdę sporo. Współcześnie tak to właśnie wygląda... bez znajomości Adobe Photoshop Lightroom można napotkać pewne trudności. Oczywiście są też tańsze albo nawet darmowe alternatywy, ale w ogłoszeniach o pracę najczęściej jest wymagana znajomość właśnie tego konkretnego programu.
Awatar użytkownika
Heniek

Na forum od: 11.11.2015
Ostatnio na forum: 01.12.2015

Nowy postbazyl21 | pon 16.11.2015, 21:26

ale przecież kiedyś wszyscy się obchodzili bez aż takiej obróbki zdjęć jak teraz :) wcześniej według mnie bardziej dbało się o detale, tak aby wydobyć jak najlepsze ujęcie na zdjęciu, a teraz nawet jak wyjdzie jakieś koszmarne zdjęcie to da się je tak obrobić, że jest super :) dlatego ja nie wiem czy obróbkę zdjęć można zaliczyć do fotografii, raczej do czegoś co każdy fotograf musi umieć robić, oprócz zdjęć, jednak według mnie żadna obróbka nie zastąpi dobrze wykonanego zdjęcia i o tym trzeba pamiętać :)
Awatar użytkownika
bazyl21

Na forum od: 14.11.2015
Ostatnio na forum: 04.12.2015

Nowy postGniewomir | pon 16.11.2015, 23:00

No nie do końca.. dawniej też korzystano z foto manipulacji i edycji zdjęć. Warto wspomnieć jak po stalinowskich czystkach ze zdjęć usuwano polityków, którzy zostali wyeliminowani przez stronników Stalina. Wtedy nie było jeszcze programów do komputerowej obróbki zdjęć, ani aparatów cyfrowych. Wszystko było analogowe, a jednak specjaliści byli w stanie usunąć ze zdjęcia pojedyncze elementy. Wiadomo, że taki proces był bardzo czasochłonny i teraz taki rezultat można osiągnąć znacznie szybciej, ale fotografie były edytowane już dawno temu.
Awatar użytkownika
Gniewomir

Na forum od: 14.11.2015
Ostatnio na forum: 23.11.2015

Nowy postSztukmistrzSt | śro 02.12.2015, 13:15

Czasami ludzie nie znają umiaru i ze zdjęcia wychodzi już obrazek. Podkreślenie kolorów, cieni itd. jest bardzo dobra, ale z głową. Czasami zastanawiam się, czy zdjęcia nie są lepsze od wypadku w plener i podziwianie widoków na żywo ;)
SztukmistrzSt

Na forum od: 05.11.2015
Ostatnio na forum: 24.08.2016

Kto jest na forum

Na Forum jest 1 użytkownik: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (556) było obecnych: wto 23.08.2016, 13:49

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

TWOJE UPRAWNIENIA