[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1423: Undefined index: icq_status_img
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1423: Undefined index: icq_status_img
forum.fotografuj.pl | Zobacz temat - O fotografii

Widok do druku

Forum dysusyjne

O fotografii

Miejsce do podzielenia się wiedzą na temat historii fotografii.

O fotografii

Nowy postJJ79 | sob 26.09.2009, 10:03

Wszystko co ja wiem o historii fotografii, to to, co przeczytałem na Wikipedii.
Czyli to:

"Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne - fotografia otworkowa, rayografia.

Podstawowy podział technik fotograficznych:

* fotografia tradycyjna tzw. fotografia analogowa – oparta na chemii światłoczułych związków srebra, która dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną Materiały fotograficzne produkowane są w postaci błon ciętych (do aparatów wielkoformatowych - fotografia wielkoformatowa), klisz (filmów) perforowanych (do aparatów małoobrazkowych), błon zwojowych najczęściej o szerokości 60mm (do aparatów średnioformatowych).
* fotografia cyfrowa – gdzie rejestracja obrazu odbywa się nie na materiale światłoczułym ale na urządzeniu optoelektronicznym zwanym matrycą (np. w układzie CCD, CMOS) zamontowaną w aparacie cyfrowym.

Stosowane w aparatach cyfrowych obiektywy i osprzęt są identyczne jak w aparatach do fotografii tradycyjnej, ale występują też zmodyfikowane, zwłaszcza obiektywy. Ze względu na różną konstrukcję matryc, szczególnie wymiarów (z tego też powodu i ich powierzchni), która najczęściej jest mniejsza od wymiaru klatki (klatka inaczej kadr to prostokąt najczęściej o wymiarach 36x24mm w małoobrazkowym aparacie na tradycyjny film typu 135, lub 60x45, 60x60, 60x70 w przypadku błon zwojowych typu 120,220).

Obiektywy z tym samym mocowaniem (bagnetem) w wykonaniu wyłącznie do aparatów cyfrowych małoobrazkowych mają mniejsze pole krycia niż do aparatów tradycyjnych. Czasem producenci podają obie wielkości ogniskowych jedna właściwa do wymiarów matrycy, druga ekwiwalentna do wymiaru kadru małoobrazkowego.

Natomiast długość ogniskowej obiektywów, używanych w lustrzankach cyfrowych, mnoży się przez współczynnik oznaczający o ile matryca jest mniejsza od standardowej klatki filmu małoobrazkowego.

Aparaty cyfrowe z matrycami w różnych rozmiarach montowane są np. w telefonach komórkowych.

Naukowców od zawsze fascynowała zdolność do rejestrowania dokładnych obrazów ruchu, przykładem jest twórczość Eadwearda Muybridge'a.
Historia

Jedna z pierwszych fotografii barwnych wykonana (ok. 1900 roku) metodą opracowaną przez "Polskiego Edisona" Jana Szczepanika. Szczepanik opatentował tę metodę w USA i w Wielkiej Brytanii. Na podstawie licencji Szczepanika amerykańska firma Kodak w roku 1928 wprowadziła do sprzedaży film barwny "Kodachrome" a niemiecka firma AGFA po ulepszeniu jego projektu wyprodukowała własne aparaty małoobrazkowe "Agfacolor".
Etykieta pochodząca z opakowania światłoczułego papieru do fotografii barwnej wynalezionego przez Jana Szczepanika i sprzedawanego przez jego firmę.
Autoportret Siergieja Prokudina-Gorskiego z lat 1905 - 1915 nad rzeką Karolitskai niedaleko Batumi.

Fotografia, powstała w XIX wieku, korzystała z wynalazków znanych już wcześniej. Podstawowy instrument do tworzenia obrazu, camera obscura, był stosowany już od XVI wieku przez malarzy.

* 1556 - Georg Fabricius zauważył, że chlorek srebra zaczernia się pod wpływem promieni słonecznych.
* 1724 - światłoczułość azotanu srebra zaobserwował Johann Schultze.
* 1727 - w Halle nad Soławą filolog Johann Heindrich Schulze uzyskał pierwsze odwzorowanie obrazu na emulsji światłoczułej sporządzonej z chlorku srebra na podkładzie z białej kredy.

Spreparowana odpowiednio kreda posłużyła jako substancja mająca zapewnić w miarę równomierne pokrycie materiału podkładowego emulsją. Za wzór obrazu do odwzorowania użył nieprzeźroczystego materiału, w którym wyciął szablony. Następnie naświetlał emulsję na słońcu przez te szablony. W ten sposób uzyskał pierwszy, acz nie dający się jeszcze utrwalić, obraz fotograficzny.

* 1826 lub 1827 - powstała pierwsza fotografia stworzona przez Francuza Josepha-Nicéphore'a Niepcego na wypolerowanej płycie metalowej

Jako substancję światłoczułą wykorzystał on tzw. asfalt syryjski - związki bitumiczne wytworzone z ropy naftowej. Otrzymane przez niego zdjęcie było jednak bardzo niedoskonałe.

* 1839 - rok uznawany za właściwą datę wynalezienia fotografii. Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem.

Metoda Daguerre’a, zwana od nazwiska twórcy dagerotypią, pozwalała na otrzymanie poprawnego zdjęcia, ale tylko w jednym egzemplarzu, gdyż utworzony na płytce obraz był od razu obrazem pozytywowym.

* w tym samym czasie nad otrzymywaniem obrazów tworzonych przez światło pracował angielski uczony William Henry Fox Talbot.

Naświetlając w ciemni optycznej papier powleczony jodkiem srebra uzyskał on, po wywołaniu kwasem galusowym, obraz negatywowy, w którym jasnym miejscom fotografowanego przedmiotu odpowiadał czarny strąt srebra. Naświetlając z kolei poprzez ten negatyw arkusz papieru pokryty warstewką chlorku srebra, otrzymywał obraz pozytywowy w dowolnej liczbie odbitek.

* 1839 - J. Herschel wprowadził na określenie procesu opracowanego przez Talbota termin fotografia.

Technika fotografii rozwijała się od tego momentu bardzo szybko. Już wkrótce płytki srebrne lub arkusze papieru zastąpiono płytkami szklanymi powleczonymi warstwą światłoczułą. Płytki te preparowano tuż przed wykonaniem zdjęcia, co wymagało przenośnej ciemni fotograficznej, w której można było dokonać tego zabiegu.

* 1861 - udało się uzyskać pierwszą trwałą fotografię barwną fizykowi Jamesowi Clerkowi Maxwellowi.
* 1907 - bracia Lumière wprowadzili na rynek pierwsze płyty do fotografii barwnej, Autochrome. Były one wyprodukowane na bazie barwionej skrobi ziemniaczanej.
* 1935 - wprowadzono do sprzedaży pierwszy współczesny, trójwarstwowy film barwny, Kodachrome.
* większość współczesnych filmów barwnych, oprócz Kodachrome, wykorzystuje technologię stworzoną dla filmu Agfacolor w 1936.
* od 1963 - jest dostępny natychmiastowy materiał kolorowy firmy Polaroid Corporation.

Fotografia pojawiła się na ziemiach polskich już w roku 1839, kiedy to Kurier Warszawski wydrukował ogłoszenie firmy FRAGET oferującej aparaty do dagerotypii. Rok później w Poznaniu i w Warszawie pojawiły się ilustrowane broszury poświęcone dagerotypii.

Początek przemysłu fotograficznego na ziemiach polskich to rok 1887, kiedy chemik Piotr Lebiedziński założył w Warszawie fabrykę papierów fotograficznych FOTON. W 1899, również w Warszawie, powstała wytwórnia aparatów fotograficznych i obiektywów FOS."
JJ79
 
Posty: 195
Na forum od: 25.09.2009
Ostatnio na forum: 03.08.2012
..bo amator też może być fotografem..
 

iTunes song samples may double in length

Nowy postamineserlt | wto 31.08.2010, 9:06

Apple's wow leveling iTunes, the largest music cheap wow powerleveling retailer, will boost the amount cheap power leveling of time users are allowed to wow power leveling service sample a song, sources told CNET on Monday.
amineserlt
 
Posty: 4
Na forum od: 27.08.2010
Ostatnio na forum: 31.08.2010
 

Re: O fotografii

Nowy postAmrothos | pią 02.03.2012, 11:33

Heh znałem historie muzyki, kinematografii, a właściwie nigdy nie zastanawiałem się nad początkami fotografii :)
Awatar użytkownika
Amrothos
 
Posty: 6
Na forum od: 02.03.2012
Ostatnio na forum: 27.04.2012
 

Re: O fotografii

Nowy posthartluk | nie 25.03.2012, 11:00

W temacie Historia fotografii zapraszam na mojego bloga, na którym znaleźć możecie informacje o mojej kolekcji starych aparatów i sprzętu fotograficznego. Co jakiś czas prezentuje nowy nabytek w mojej kolekcji. Wierzę, że informacje będą przydatne dla kolekcjonerów starego sprzętu, a także zachęcą pozostałych do kolekcjonowania.

Kolekcjonowaniem zajmuję się od niedawna, bo od końca zeszłego roku, ale w kolekcji mam już kilka ciekawych modeli z początków XX wieku.

W tym tygodniu: zestaw do wywoływania filmów Kodak Film Tank oraz gilotyna do cięcia papieru fotograficznego No. 1 Kodak Trimming Board. Zachęcam do oglądania i komentowania.

Zapraszam na: http://vatoslocoss.blogspot.com/

DSCN0816amm.jpg
DSCN0816amm.jpg (81.82 KB) Obejrzany 24116 razy
hartluk
 
Posty: 6
Na forum od: 25.03.2012
Ostatnio na forum: 25.08.2012
:arrow: niewiele możemy pojąć wszystkimi pięcioma zmysłami - http://vatoslocoss.blogspot.com/
 

Re: O fotografii

Nowy posthartluk | sob 07.04.2012, 12:31

Witam,

w tym tygodniu zapraszam na mojego bloga http://vatoslocoss.blogspot.com/ , na którym znajdziecie nowy sprzęt w mojej kolekcji:

- No. 3 Autographic Kodak Model G

Zachęcam do oglądania oraz zapoznania się z historią aparatu :)
Załączniki
No 3 Autographic Kodak Model G (10) m.jpg
No 3 Autographic Kodak Model G (10) m.jpg (114.34 KB) Obejrzany 24122 razy
hartluk
 
Posty: 6
Na forum od: 25.03.2012
Ostatnio na forum: 25.08.2012
:arrow: niewiele możemy pojąć wszystkimi pięcioma zmysłami - http://vatoslocoss.blogspot.com/
 

Re: O fotografii

Nowy posthartluk | sob 21.04.2012, 15:22

W tym tygodniu na moim blogu nowy aparat - No 1 Folding Pocket Kodak Model E, rocznik 1910-1912, obecnie najstarszy w mojej kolekcji.

Zapraszam do oglądania na: http://vatoslocoss.blogspot.com/

No 1 Folding Pocket Kodak Model E.jpg
No 1 Folding Pocket Kodak Model E.jpg (86.09 KB) Obejrzany 24101 razy
hartluk
 
Posty: 6
Na forum od: 25.03.2012
Ostatnio na forum: 25.08.2012
:arrow: niewiele możemy pojąć wszystkimi pięcioma zmysłami - http://vatoslocoss.blogspot.com/
 

Re: O fotografii

Nowy posthartluk | nie 06.05.2012, 11:44

Witam,

tym razem na moim blogu okaz nieco młodszy - Smiena 8M, rocznik 1986. Zachęcam do obejrzenia zdjęć oraz zapoznania się z krótkim opisem na http://vatoslocoss.blogspot.com/
Załączniki
smiena 8M.jpg
smiena 8M.jpg (87.58 KB) Obejrzany 23828 razy
hartluk
 
Posty: 6
Na forum od: 25.03.2012
Ostatnio na forum: 25.08.2012
:arrow: niewiele możemy pojąć wszystkimi pięcioma zmysłami - http://vatoslocoss.blogspot.com/
 

Re: O fotografii

Nowy posthartluk | nie 10.06.2012, 15:28

Na moim blogu pojawił się nowy aparat w mojej kolekcji - Kodak No. 3-A Folding Brownie Camera Model A.

Zapraszam do poczytania i obejrzenia.

http://vatoslocoss.blogspot.com/2012/06 ... lding.html
Załączniki
Kodak No 3A Folding Brownie Camera Model A.jpg
Kodak No 3A Folding Brownie Camera Model A.jpg (88.34 KB) Obejrzany 23727 razy
hartluk
 
Posty: 6
Na forum od: 25.03.2012
Ostatnio na forum: 25.08.2012
:arrow: niewiele możemy pojąć wszystkimi pięcioma zmysłami - http://vatoslocoss.blogspot.com/
 

Re: O fotografii

Nowy posthartluk | sob 25.08.2012, 20:34

Witam!
Do mojej kolekcji aparatów dołączył właśnie Kodak Duo 620. Dla wszystkich chętnych do obejrzenia na moim blogu.
Zapraszam :)

http://vatoslocoss.blogspot.com/2012/08 ... es-ii.html
Załączniki
kodak duo 620 series II.jpg
kodak duo 620 series II.jpg (92.86 KB) Obejrzany 22988 razy
hartluk
 
Posty: 6
Na forum od: 25.03.2012
Ostatnio na forum: 25.08.2012
:arrow: niewiele możemy pojąć wszystkimi pięcioma zmysłami - http://vatoslocoss.blogspot.com/
 

Re: O fotografii

Nowy postswiat-lo | śro 19.09.2012, 14:33

Historia fotografii jest naprawdę ciekawa. Wszystko dlatego, że większość z nas nie zastanawia się nad tym jak coś mogło powstać, tylko bezrefleksyjnie przyjmuje, że coś jest i już. Tymczasem jak pokazują stare dzieje, niektóre z fotograficznych "wynalazków", ale nie tylko, było dziełem kompletnego przypadku.
Awatar użytkownika
swiat-lo
 
Posty: 10
Na forum od: 19.09.2012
Ostatnio na forum: 07.04.2014
Miejscowość: w-r-o
Pozdrawiam wszystkich :)
http://wierszenawalentynki.pl
 

Kto jest na forum

Na Forum jest 1 użytkownik: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gości (oparte na użytkownikach aktywnych przez ostatnie 5 minut)
Najwięcej użytkowników (556) było obecnych: wto 23.08.2016, 13:49

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

TWOJE UPRAWNIENIA

Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Powrót do Historia fotografii

cron